Ο Φρανσουά Τρυφώ κρατούσε τα πάντα. Φωτογραφίες, χαρτιά όπου έγραφε τις ιδέες του, την αλληλογραφία του, τα χειρόγραφα σενάρια. Ήθελε να κρατά τα ίχνη των πραγμάτων. Το ντοκιμαντέρ ξεκινά με αυτά τα ίχνη και σκοπό να αναδείξει τα αγαπημένα θέματα του σκηνοθέτη τα οποία ταξιδεύουν από ταινία σε ταινία: παιδική ηλικία, σχέσεις ανδρών γυναικών, την ύψιστη σημασία της τέχνης, τη μάθηση.
Περισσότερο από έναν φόρο τιμής για τον μεγάλο σκηνοθέτη της Νουβέλ Βαγκ, η ταινία ψάχνει να ανακαλύψει την κρυμμένη κληρονομιά που άφησε πίσω του μέσα από ίχνη που δεν είναι άλλα από τις ίδιες του τις ταινίες…